Vyhledávání zájezdu
Myanmar (Barma) na kole - Myanmar

Myanmar (Barma) na kole

Myanmar

,Myanmar (Barma) na kole

Počet termínů:

0 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava:

-

Doprava:

- -

Počasí:Popis zájezdu

Jde o zcela unikátní, dobrodružnou cestu do velmi málo navštěvované části Myanmaru, do Čjinského a Arakanského státu, které byly ještě v roce 2013 pro jakoukoliv turistiku kompletně uzavřeny.

Začneme tradičně: prohlídkou Yangonu a Baganu, dvou měst proslavených svou krásou i v daleké cizině. Až se jich nabažíme, přeplujeme přes řeku Iravádí a začneme objevovat zcela jinoý Myanmar – zemi, jež se pomalu a rozpačitě osměluje k vítání prvních turistů. První část naší výpravy strávíme v Arakánském pohoří, které představuje nejjižnější výběžky Himaláje. V jeho srdci leží národní park Mat Na Tang, odlehlá část země s tropickými lesy, divokým ptactvem a rododendronovými háji v oblasti nejvyšší hory Mt. Victoria. Odsud přes myanmarský venkov postupně sestoupíme až k pobřeží Bengálského zálivu, kde si poslední dny naší dovolené užijeme zasloužený odpočinek na bílých liduprázdných plážích.

Připravte se na to, že v mnohých vesnicích, kterými projedeme, budeme jedni z prvních cizinců. Tomu odpovídá i velmi nízký standard kvality ubytování především ve venkovských oblastech. Ten však vynahrazuje výtečná kuchyně plná zeleniny, tropického ovoce, ryb a mořských plodů a také přátelská otevřenost místních obyvatel.

Otevřete svá srdce myanmarským úsměvům, nestyďte se dorozumívat posunky, neboť angličtinou zde vládne málokdo. Dejte prostor svému objevitelskému já a vydejte se s námi na kole po Myanmaru!


Služby za příplatek:

Myanmarské vízum: 1400 Kč


Letenky:

Na tento zájezd využíváme zpravidla společnost Emirates, která vezme kolo do letadla bez příplatku, pokud se vejdete do váhového limitu 30 kg.


Noclehy a stravování:

Ve většině oblastí, kterými budeme projíždět, jsou velmi omezené možnosti ubytování a je třeba se přizpůsobit místním skromným podmínkám. Všechny služby znamenají kompromis mezi chtěným a možným. Čím přitažlivější a turisticky neobjevenou krajinou budeme projíždět, tím chudší infrastruktura bude k dispozici.

V turistických lokalitách (Yangon, Bagan, Ngapali, Kanpellet) budeme ubytováni v hotýlcích střední třídy s ohledem na možnosti bezpečného parkování kol. Pokoje jsou většinou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením a teplou vodou.

Ve venkovských oblastech budeme nocovat v lokálních hotelech určených pro místní cestující. Pokoje jsou většinou 2 až 4lůžkové, velmi spoře zařízené, postele představují dřevěné pryčny s velmi tenkou matrací. K dispozici je turecké WC (obvykle 1 až 2 na celou skupinu) a kyblíková sprcha se studenou vodou.

Pro zvýšení komfortu a rovněž z hygienických důvodů doporučujeme vlastní karimatku a středně teplý spacák.

Venkovské ubytování působí velmi skromně, umožní nám však mimořádnou exkurzi do běžného života místních obyvatel. Je možné, že během programu dojde i na ubytování v klášteře.

V ceně zájezdu jsou zahrnuty všechny snídaně, někdy je dostaneme přímo v hotelu a někdy si na snídani zajdeme do nejbližší pouliční jídelny. Ostatní stravování budeme řešit individuálně. Možností máme dostatek každý den – od různých venkovských občerstvoven až po tržiště. Základem teplých jídel je rýže, jež se doplňuje různými omáčkami, zeleninou, masem apod. Na svačinu lze zakoupit čerstvé banány, mango, melouny a jiné tropické ovoce. Ceny jsou velmi příznivé, v přepočtu spíše nižší než v Česku.


Poznámka:

Zájezd vznikal v březnu 2017, kdy Katka a Jarda Lhotovi společně s Davidem Wurstem, Mirkou Maierovou a Tomášem Havlíkem podnikli tuto průzkumnou výpravu. Pro přátele a přátele přátel psali blog, který si můžete přečíst zde.

Proč má myanmarský kalendář osm dní, když v Barmě počítají týden od pondělí do neděle jako u nás? Středa je totiž rozdělena na dva dny – na dopoledne a odpoledne. Každý Barmánec musí vědět, ve kterém dni se narodil, aby mohl chodit obětovat do chrámu svému ochrannému zvířeti, které ke každému dni přináleží.

Natové, bůžci, jsou nedílnou součástí myanmarského náboženství a díky králi Anawrahtovi běžnou součástí buddhistických chrámů. Mají velmi pestrý původ a málokdy jde o ctnostné postavy (na rozdíl od asketického Buddhy), vždy ale předsatavují silné osobnosti, z nichž většina zemřela násilnou smrtí. Pozoruhodný je například „opilecký duch“ Min Kyawzwa, obvykle k vidění ověšený láhvemi whisky a cigaretami – připomínkami jeho života.


Naše doporučení:

Připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnout si ho můžete zde.

Program

1. – 2. den:

Letecky Praha – Yangon (Rangún) s přestupem v Dubaji; transfer do hotelu a podvečerní procházka živým koloniálním centrem města: nejposvátnější buddhistický stánek v zemi – zlatá pagoda Shwedagon při západu slunce; možnost návštěvy trhu Bogyoke Aung San – úžasné panoptikum myanmarského života.3. den:

Ranní vnitrostátní přelet do Baganu (Paganu) – centra starobylé Puganské říše; sestavení kol a první vyjížďka po šotolinových cestičkách mezi tisíci starodávných tajuplných stúp a pagod; pozorování západu slunce z terasy některého z chrámů (0 – 30 km).4. – 5. den:

Opouštíme Bagan a plavbou přes životodárný veletok Iravádí se vydáváme na cestu do odlehlého a nejméně přístupného barmského státu Čin; nížinou po venkovských silničkách lemovaných políčky s chilli papričkami a rýží, z nichž občas vystupují zlaté stúpy venkovských klášterů; ruch menších měst a oči přitahující jídelny a stánky všeho druhu (první den: 77 km/700 m, druhý den: 50 km/1000 m).6. – 8. den:

Třídenní průjezd unikátním národním parkem Nat Ma Taung: izolované horské vesničky Khanpetlet a Mindat, ženy s potetovanými tvářemi, pozvolný výstup/výjezd na vrchol Mt. Victoria (3034 m, pro turistiku otevřen v r. 2013); horské borovicové lesy kombinované s deštným pralesem, gigantické stromové rododendrony, rozkvetlé louky, ráj pro ornitology a nádherné výhledy z vrcholových partií mohutného masivu hory (150 km/4050 m/3 dny).9. – 10. den:

Sjíždíme z hor zpět do horké nížiny řeky Iravádí; zapadlé vesničky Saw a Kazoonma (80 km/1020 m) žijící po staletí stejným životem; přejezd minibusem (130 km) do pulzujícího poutního místa Shwe Settaw Pagoda na břehu řeky Mann – dle legendy zde Buddha zanechal otisky obou chodidel, na jejichž místě vznikly svatyně, kam každoročně proudí poutníci z celé země; průjezd zemědělskou krajinou do Padanu (26 km/300 m).11. den:

Popovezení minibusem (38 km) z nížiny do horského sedla ve výšce 1200 m; odtud na kole úzkou vlnitou hřebenovkou s majestátními výhledy na okolní hory porostlé pralesem přejedeme hranici do Arakanského státu; dojezd do Ann, horské vesničky na břehu stejnojmenné řeky; cestou výhledy na tropický prales a bambusové lesy (70 km/1400 m).12. – 14. den:

Tři dny pohodové cyklistiky v úrodné nížině pobřežní oblasti Arakanského státu; po zapadlých silničkách malebným venkovem, rýžová políčka, palmové háje a melounové plantáže, usměvaví vesničané, místní tradiční tržnice, kláštery s procesím následovníků Buddhy; bývalé koloniální městečko Thandwe; dojezd k Bengálskému zálivu (3 dny: 230 km/2650 m).15. den:

Volný den na Ngapali Beach – bílé pláže a koupání v teplých vodách Bengálského zálivu, alternativně projížďka ospalou rybářskou vesničkou, která se teprve připravuje na nápor turistů; balení kol, nákupy suvenýrů, kulinářské přímořské speciality a příprava na návrat domů.16. – 17. den:

Letecky Ngapali Beach – Yangon – Praha

GPS souřadnice nejsou dostupné.

Žádné recenze pro tento hotel.