Vyhledávání zájezdu
Irán - Starobylá perská říše - Írán

Irán - Starobylá perská říše

Írán

, HotelIrán - Starobylá perská říše

Počet termínů:

0 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava:

-

Doprava:

- -

Počasí:Označení ubytovací kapacity dle pořadatele: Írán - Starobylá perská říše
Popis
Kouzlo Orientu a lákadla tajemných příběhů jako z Tisíce a jedné noci
Den 1.
Letecky do ÍRÁNU. Hlavní město Teherán.
Den 2.
Prohlídka Teheránu. Dvanáctimiliónové hlavní město. Luxusní obytné čtvrti na úpatí Elborsu. Vyhlídka na celé město. Šáhův palác Saad Abad, památník svobody Azadí a palác Golestan (UNESCO). Muzeum šperků s největším diamantem na světě. Moderní palác Mohammada Rezy Šáha. Temné uličky rozsáhlých bazarů plných zboží.
Den 3.
Návštěva hrobky Ajatoláha Chomejního. Přesun do Hamadanu. Cestou zastávka v nejrozsáhlejší vodní jeskyni světa Ali Sadr. Projížďka na lodi po labyrintu jezer a vodních kanálů. Posvátné místo již za dob vlády Dareia I. Pozůstatky lví brány Sang Shir, která chránila hřbitov bývalé Parthské říše. Nocleh v Hamadanu.
Den 4.
Návštěva Avicenova mauzolea, největšího učence islámského světa. Hrobka biblické Ester, královny ze Susy a"jejího strýce Murdochaje. Středisko Abbas"Abad. Zastávka na okraji Hamadánu v"údolí Gandžnamé s nápisy v klínovém písmu z"dob Dáreia I. vytesanými do skály. Příjemný vodopád. Přesun do kolébky prastarých neolitických kultur do Kermanshahu. Dnes pestrá směsice národností – Kurdové, Židé i Arméni. Cestou zastávka u skalních reliéfů v Bisotunu (UNESCO). Úrodné údolí Kangavaru, který měl na počátku 20. století stále svoji samosprávu. 1500 let staré sásánovské skalní reliéfy v Taq-e" Bostan. Bude chutnat jehněčí kebab i tentokrát?
Den 5.
Súsa - pozůstatky hlavního města achajmenovské říše. Hrobka starozákonního proroka Daniela. Čoká Zambíl (UNESCO), rozsáhlý zikkurat, pyramidové stavby známé především z mezopotamského údolí a západního Íránu. Ahwaz na březích řeky Karun. Posezení v čajovně s vodní dýmkou.
Den 6.
Přejezd do Bišápuru - ruiny sásánovského města krále Šápura I. Ve skále vytesány reliéfy sásánovských králů z"3. století znázorňující vítězství nad Římem. Kdysi velkolepý palác krále Šápura. Pokračování do Šírazu přes horský průsmyk s"nádhernými scenériemi. Nocleh v"Šírazu, ve"městě opěvovaném perskými básníky.
Den 7.
Prohlídka nejkrásnějších pamětihodností Šírazu. Perské zahrady Narenjestan, mešita Nasir"ol"Molk, medresa Khan. Úzké uličky místních bazarů. Citadela Karima"Chána. Mauzoleum Ali ebne Hamzeh s velkolepou zrcadlovou výzdobou. Návštěva hrobu národního perského básníka Háfíze. Nocleh v"Šírazu.
Den 8.
Celodenní výlet do Persepolis (UNESCO), založeného Dáreiem Velikým v"roce 522. Prohlídka rozsáhlého komplexu byzantských i řeckých památek. Ve skalách vytesané hrobky achajmenovských králů Nákš-e-Rostám. Nocleh v Šírazu.
Den 9.
Návštěva achajmenovské metropole Pasargard. Hrobka Kýra Velikého (UNESCO). Šalamounovo vězení a vznešené paláce. Přejezd na sever do města Yazdu (UNESCO), ležícího na rozhraní solné a písečné pouště. Jedno z"nejstarších měst, kde lidé stále ještě žijí v"původních kopulovitých hliněných obydlích s"větracími věžemi bagdíri. Zoroastriánský chrám s"věčným ohněm, který hoří nepřetržitě již od roku 470. Zahrada Dowlat Abad s guvernérovým palácem a systémem větracích věží. Nocleh v Yazdu.
Den 10.
Věže mlčení uprostřed pouště, pohřebiště zoroastristů, staré více než 3 000 let. Prohlídka starého centra Yazdu – působivý komplex Amír Čakhmáq na stejnojmenném náměstí. Alexandrovo vězení. Páteční mešita. Návštěva prodejny perských koberců. Přejezd do Isfáhánu. Cestou zastávka v"pouštním městě Meybod. Jedna z nejstarších pevností v zemi, karavanseraj, historické poštovní muzeum, ledárny i větrací věže. Nocleh v"Isfáhánu.
Den 11. - 12.
Isfáhán, zvaný „polovina světa". Bývalé hlavní město safíjovské říše patří k"nejkrásnějším městům Orientu. Široké bulváry lemované vzrostlými stromy. Druhé největší náměstí světa (UNESCO), které bylo kdysi středem abbásovské říše. Klenot islámské architektury, Imánova mešita. Mešita Šejka Lotfolláha. Nádherně vykládané fasády. Paláce Ali Qapu a Chehel Sotoon. Taje místních bazarů. Nezapomenutelný zážitek v"kavárně pod oblouky mostu Sí-o-se pol ze 17. století přes řeku Zajandé. Páteční mešita (UNESCO) a okolní bazary. Arménské čtvrti Nová Jolfa – kostel Vank a muzeum. Noclehy v"Isfáhánu.
Den 13.
Přejezd do Teheránu. Cestou zastávka v Kashanu – zahrada Fin, mešita Agha"Bozorg, palác obchodníka Tabatabai. Malebné horské vesnice Abyaneh na úpatí téměř čtyřtisícové hory Karkas. Krátká návštěva poutního areálu svatého města Qom. Přesun na letiště do Teheránu.
Den 14.
Letecký návrat domů.
Doplňující informace
Zemí poetických básníků se vydáme po stopách Alexandra Velikého až do dějin starověkých říší Elamitů, Médů, Achajmenovců a Sasánovců. Vyschlá poušť ostře kontrastující se zelení perských zahrad a s modří mozaikami vykládaných mešit. Pradávné náboženství zoroastristů strážících věčný oheň. To vše doplněné lahůdkami místní kuchyně a posezením v příjemných čajovnách, třeba i s vodní dýmkou. Z této netradiční země vám chceme ukázat maximum."

"

Pozoruhodná země s bohatou kulturou a rozmanitou přírodou. Cesta za kouzlem Orientu a starověké Persie je určena především milovníkům kultury, památek a náboženství. Ekonomika současného Íránu je založená na ropě, ale život celé společnosti se stále řídí pravidly islámu. Každého návštěvníka jistě překvapí přívětivost a pohostinnost místních lidí. Během cesty bude dostatek času poznat to NEJ z této zajímavé země."

GPS souřadnice nejsou dostupné.

Žádné recenze pro tento hotel.